profesjonalna obsługa

najwyższa jakość ...

Spawanie światłowodów

Spawanie światłowodów

spawanie światłowodówŚwiatłowód – przeźroczyste włókno (zrobione ze szkła lub z tworzyw sztucznych), w którym zachodzi propagacja światła.

By całkowicie ograniczyć – lub chociaż, znacząco zredukować wypromieniowanie światła przez boczne obszary światłowodów, wykorzystuje się właściwie dopasowany poprzeczny gradient wskaźnika załamania światła. W najłatwiejszym przypadku, gradient ten wykonywany jest skokowo – w środku światłowodów wskaźnik załamania ma wyższą wartość, aniżeli na zewnątrz; zatrzymanie promieni światła w obszarze takich światłowodów zachodzi w wyniku całkowitego odbicia wewnętrznego. W sytuacji, gdy wskaźnik załamania zmniejsza się wraz z odległością od osi światłowodów w sposób nieprzerwany, mowa jest o światłowodach gradientowych.

Kable światłowodowe dołącza się prosto do karty sieciowej (jeżeli ma odpowiednie złącza) albo wykorzystując konwerter nośników. Do jednej części konwertera wprowadza się kabel światłowodowy a z drugiej strony na przykład skrętkę, zestawiając tą metodą obie techniki sieciowe. Nierzadko wykorzystuje się tu Transceiver. Instaluje się go w złączu AUI pojawiającym się w większości starszych wersji kart sieciowych albo HUB-ach. Dostępne są również koncentratory stworzone specjalnie dla łącz światłowodowych.

Sposób działania
Funkcjonowanie światłowodów skokowych (a tym samym metoda zatrzymania światła w środku), polega na tym, że promienie światła prowadzą prostoliniowo, odbijając się od boków światłowodów. Światłowód gradientowy funkcjonuje podobnie, ale promienie – zamiast w linii prostej, posuwają się po krzywoliniowych trajektoriach, zatrzymywanych w środku światłowodów przez stały gradient wskaźnika załamania.
Ten schemat jest oczywiście bardzo uproszczony. Bo tak naprawdę, zasadniczą funkcję w działaniu światłowodów pełni dyfrakcja. Zamiast promieni światła, powinno się opisywać światło jako falę. Mówienie o optyce geometrycznej ma sens tylko dla światłowodów o dużych wymiarach poprzecznych, natomiast straci znaczenie, jeżeli rozmiar poprzeczny światłowodów zacznie być zbliżony do długości fali światła. Zjawiska falowe mają istotne znaczenie w przypadku światłowodów jednomodowych, w których precyzyjnie dopasowuje się długość fali emitowanego światła do kształtu i wymiarów poprzecznych światłowodów.

Rodzaje światłowodów
Światłowody stosowane są jako części sprzętów optoelektronicznych, elementy optycznych układów zintegrowanych, emisja sygnałów na duże odległości, oraz w celach oświetleniowych. Światłowody można podzielić na podstawie ich geometrii (włókniste, planarne lub paskowe), budowę modową (jednomodowe, wielomodowe), rodzaj współczynnika załamania (gradientowy lub skokowy) i typ zastosowanego materiału (szklane, tworzywo sztuczne).
Nasza firma trudni się taką kwestią jak spawanie światłowodów.

Normy światłowodów telekomunikacyjnych
Światłowody telekomunikacyjne tworzone są zgodnie ze ścisłymi normami, ułatwiającymi powstawanie systemów transmisji danych.
Na koniec światłowodów stosuje się tzw. pigtaili. Pigtail jest to mały kawałek, jednowłóknowego kabla wykończonego z jednej strony wtyczką (półzłączką). Wtyki zakańczane są w różnych standardach, np.ST, FC,SC,MU, E2000, F3000, LC, LX.5. Zakończenia odróżniają się od siebie rodzajem polerowania oraz tłumiennością odbiciową i wtrąceniową, powiązaną tak, aby mogła połączyć niecentrycznie włókna (wtedy część światła, zamiast do jego rdzenia, wnika do płaszcza połączonego światłowodu), a także odbiciem od płaszczyzn złącza w przypadku, gdy nie są one zupełnie dopasowane.

Spawanie światłowodówspawanie światłowodów

Spawanie światłowodów mechaniczne (przy użyciu szybkozłączek) polega na przysunięciu w kapilarze szybkozłączki należycie wcześniej przyszykowanych włókien tak, aby w obszarze kapilary szybkozłączki zlikwidować lukę między włóknami (sposób ten sprawdza się przy krótkich połączeniach światłowodowych).
Spawanie światłowodów łukiem elektrycznym, daje efekt trwałego połączenia światłowodów. Do spawania światłowodów używa się spawarki światłowodowe, która łączy ze sobą włókna przy użyciu łuku elektrycznego. Jakość spawów charakteryzuje: tłumienność własna i odporność mechaniczna na rozciąganie.
Adaptery światłowodowe to części odcinka światłowodowego połączone dwoma złączami światłowodowymi. Istnieją dwa rodzaje adapterów - wielomodowe i jednomodowe, które z kolei wyróżnia się na simplexowe, duplexowe itp. Adaptery mogą być połączone z tymi samymi rodzajami złącz (np. ST z ST lub LC z LC) i nazywają się adapterami standardowymi oraz z różnymi rodzajami (np. ST z FC lub FC z SC) , które nazywamy adapterami hybrydowymi.
Splittery


Splitter optyczny to narzędzie bierne, które przedziela moc sygnału optycznego światłowodowego biegnącego po jednym włóknie wejściowym na 2 włókna wyjściowe lub więcej. Optyczna moc wejściowa zazwyczaj rozdzielana jest po równo między dwoma włóknami wyjściowymi. Splittery wykorzystuje się również, do połączenia sygnału optycznego.Użycie tych modułów jest popularne między innymi w sieciach telekomunikacyjnych lub telewizji kablowej CATV, laboratoriach pomiarowych itp. Ze względu na strukturę splittery dzielą się na:
1)FTB - zgrzewane
2)PLC - planarne

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

napisz do nas >

+48 71 307 98 76

+48 535 33 98 76

Core Technologies

ul. Chełmońskiego 12
51-630 Wrocław